ISLAK ve KURU KİMYASAL
SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

Genel Tanıtım

Firmamız tarafından tasarımı, tedariki, satışı, montajı ve bakımı yapılan kuru kimyevi tozlu söndürme sistemleri, CSI firmasından,  diğer ABC ve BC tozlar ise FOMTEC firmasından ithal edilmektedir.  Renex-M veya “ Monnex ” ticari adı altında tedarik edilen tozlar özellikle hava sektöründe, formula araçlarında tercih edilir. (D) sınıfı yangınlar için  “ M-28 (D) sınıfı toz  ithal edilmektedir.

Sistemin Kullanım Alanları

Özellikle (B), (C), (D) sınıfı yangınlarda en iyi çözümlerden biri olan kuru kimyevi tozlu sistemlerinin kullanım alanlarına ait örnekler aşağıda sunulmuştur.

  • Akaryakıt, yanıcı parlayıcı kimyasal madde tankları ve taşma havuzları, yanıcı parlayıcı kimyasal madde depoları taşma havuzlarında, yükleme boşaltma platformlarında,
  • İtfaiye araçlarında – sabit tanklı sistemlerde, boya kabinleri, parlayıcı – yanıcı madde kabinlerinde, konveyör – bant sistemli boya fırınları, kurutma tesislerinde,
  • Petrol ve gaz boru hatları pompa ve kompresör istasyonlarında, doğalgaz dağıtım terminallerinde ve istasyonlarında,
  • Akaryakıt ve gaz satış istasyonlarında – pompa odaları sabit sistemlerde,
  • Helikopter iniş platformlarında (Heliped), hava limanlarında,
  • İlaç, gıda, baskı ve plastik sanayi tesislerinde,
  • Kimya, boya, lastik ve plastik sanayi tesislerinde – lokal söndürme ve otomatik söndürme sistemlerinde,
  • (D) sınıfı yangınlarda, özellikle magnezyum, çinko, alüminyum, alkali metal yangın riski olan alanlarda, “M-28 (D) sınıfı söndürme tozu”
  • Formula yarış tesislerinde,
  • Kamu ulaşımındaki otobüslerde ve trenlerde,

kullanılmaktadır.

Mutfak Davlumbaz Söndürme Sistemi

Endüstriyel mutfaklarda davlumbaz söndürme sistemine, otomatik söndürme sistemi yapılması yönetmelik gereği şarttır. Tasarımları  firmamızca yapılmakta, tedariği ise UL-300 Listed Ex5054, S1064 – Ex15622 listeli sistem olarak  ithal edilmekte veya GOST-R veya TSE sertifikalı olarak tesislerimizde üretilmektedir.

Her pişirme grubu özelliğine, filtre ve bacaya göre ayrı nitelikte nozul kullanılır, mutfak projesinin şirketimize iletildiğinde davlumbaz söndürme ve algılaması projesi yapılarak anahtar teslimi sağlanmaktadır. Satış sonrası, periyodik bakımları konusunda uzman personelimizce teknik servisimiz kanalı ile sözleşmeli olarak  NFPA Inspection, Maintenance, Test & Control dokümanlarına göre hazırlanmış kontrol listeleri ile gerçekleştirilmektedir.

Deniz sektöründe “Kızartma Tavası Söndürme Sistemi“ olarak adlandırılan sistem keza aynı sertifika ve hizmetlerle tarafımızdan sağlanmaktadır.

Kuru Kimyevi Tozlu Sistemler

Özellikle (B), (C), (D) sınıfı yangınlarda iyi çözümlerden biridir. Bu sistemler, NFPA 17 kurallarına göre, korunan tesisin kapalı veya açık olmasına ve riske göre tasarlanmakta ve tedariki yapılarak montajları sağlanmaktadır.

Askeri, sivil araçlarda motor kabinlerinde otomatik sistem olarak anahtar teslimi gerçekleştirilmektedir.

Söndürme Tozu (KKT)

Yangın sınıflarına göre, (ABC),(BC) ve (D) sınıfındaki kuru kimyevi tozlar EN 615 sertifikalı veya UL Listed Ex6015, Ex1598 Listeli tedarik edilerek teslim edilmektedir.

Özellikle hava ve deniz sektöründe kullanılan tozlar, UL Listed Ex6015, Ex1598 Listeli olarak sağlanmaktadır. KKT testlerinin ithalatında her seferinde TSE Gebze tesislerinde fiili yangın ve laboratuvar testlerinden sonra teslim edilmektedir.

(BC) sınıfı tozlarda MONNEX veya RENEX-M markası ile (D) sınıfı tozlarda ise keza M28 kodu ile ithalat yapılmaktadır. Magnezyum, çinko, alüminyum talaş ve tozları vb. gibi endüstride sıkça rastlanan risk grubunda, (D) sınıfı kuru kimyevi tozlar kullanılmadan yangın savunması yapmak  çok uzun zaman almaktadır.

Firmamızın sağladığı “Otomatik Kuru Kimyevi Toz“ sistemlerinin tekrar dolumları, kendi bakım personeli ile gerçekleştirilmektedir.

TÜRKİYE   •   BULGARİSTAN   •   UKRAYNA   •   RUSYA   •   SUUDİ ARABİSTAN   •   İRAN   •   PAKİSTAN

© 2021 Her Hakkı Refleks Yangın Güvenlik Sistemleri A.Ş.'ye aittir.
Bilgi al
1
Bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Merhaba,
Bizimle WhatsApp'tan iletişime geçebilirsiniz.