SULU SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

Genel Tanıtım

Su, doğada kolay bulunan ve yangına etkili olan, (B), (D) sınıfı yangınlar hariç tüm söndürme ve soğutma operasyonlarında kullanılan söndürme maddeleridir.

“Sulu Söndürme Sistemleri“ başlığı altında hem sabit otomatik sistemler hem de manuel donanımlar bulunmaktadır. Yangın pompaları, hidrant sistemi, yangın dolapları, sprinkler, tank soğutma, spray ve “Su Sisi” (Water Mist) söndürme sistemleri firmamızla, uluslararası standartlara göre tasarımlarımız, tedarik edilmektedir, montaj ve bakımları sağlanmaktadır.

Tasarım birimimizde yapılan tüm mühendislik çalışmalarında Sulu Söndürme Sistemlerinin hidrolik hesapları için VdS onaylı yazılım kullanılmaktadır, binaların yangından korunması hakkındaki Yangın Yönetmeliğinin (BYKH) kuralları esas alınmaktadır. Bu yönetmeliğin yeterli olmaması halinde, tüketicinin, sigorta firmasının veya yangın danışmanının taleplerine göre EN, NFPA  kuralları kullanılır.

Montajlar, personelimiz tarafından yapılmaktadır. Montajlarda NFPA 13, 14, 20, 231 kuralları esas alınır.Kollektör hidrant imalatlarımız, CE sertifikalıdır. Bakım ve periyodik kontroller, “NFPA Test And Maintenance, Inspection“ dokümanı esaslarına, testler ise NFPA 13’e göre yapılır.

Su Sisi (Water Mist) Söndürme Sistemi

Firmamız tarafından tasarımı, satışı, montajı ve bakımı yapılan Su Sisi (Water Mist) söndürme sistemleri FM onaylı, UL Listed Ex5988 lsteli veya VdS sertifikalı olarak ithal edilir. (A), (B), (C) sınıfı yangın riski olan alanlarda, risk grubuna ve NFPA 750 kurallarına göre tasarımları, montajları ve testleri yapılır.

Su Sisi (Water Mist) Sisteminin Kullanım Alanlarına Örnekler;

 • Sprinklerin kullanıldığı tüm alanlarda
 • Ticari ve askeri gemilerdeki tüm risk alanlarında
 • Yakıt, yanıcı sıvı tesislerinde, araçlarda
 • Motor test odaları, bremse odaları, baskı tesislerinde
 • Türbin, jeneratör, makine parkı ve proseslerin tümünde
 • Elektrostatik kaplama, daldırma tesislerinde
 • Hidrolik pompa odaları, presler ve yağ çukurlarında
 • Müzelerde, arşivlerde, tarihi yapılarda
 • Kara ve demir yolu tünellerinde, platformlarda, raylı sistem bakım atölyelerinde ve vagonlarda
 • Server odaları, kablo galerileri, trafolarda
 • Geniş ve açık alanlarda, serili kömür alanlarında
 • Madenlerde
 • Konveyör bant sistemlerinde

Spray Soğutma Sistemi

Firmamız tarafından tasarımı, tedariki, satışı ve montajı, bakımı yapılan tank soğutma sisteminin spray nozulları, tank tavanı üzerinde kullanılan mantar nozullar firmamızda imal edilmekte olup otomatik vanalar ise ithal edilmektedir.

Soğutma sistemi, yanıcı parlayıcı tüm sıvıların bulunduğu yer üstü çelik tankların dış yüzeylerinde, trafolarda 110 – 165° açıyla püsküren spray nozulları ve tankın üst noktasında 360° ile püsküren mantar nozulların tasarımları NFPA 750 kurallarına göre tatbik edilir. Hidrolik hesapları ve uygulama projeleri mühendislik birimimiz tarafından, uygulamaları ve testleri ise saha personelimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Soğutma sistemi manuel veya otomatik çalışacak şekilde tasarlanmakta  ve sistem modeline göre vana grupları seçilmektedir.

Aksi istenmediği sürece, TSE onaylı, dikişli galvaniz borular ve bağlantı parçaları kullanılmaktadır. Boru bağlantıları, 2” ve altındaki çaplarda dişli, üzerindeki çaplarda ise yivli, kaynaklı olarak imal edilmektedir. İmalatlarımız, CE sertifikalıdır.

Yangın Pompaları

Firmamız tarafından tasarımı, satışı, montajı ve bakımı yapılan yangın pompaları, FM, UL Listed Ex1717, Ex15743, Ex15693, Ex4120 veya NFPA-20 sertifikasyonlarına göre tedarik edilmektedir. Taşınabilir pompalar ise ABD veya Avrupa’dan ithal edilmektedir.

Sabit Pompa Sistemleri

Sabit yangın pompaları,  yangın dolapları, hidrant, sprinkler, köpüklü söndürme ve soğutma sistemlerine ihtiyaç duyduğu basınçlı suyu sağlayan otomatik sistemlerdir.

Taşınabilir Yangın Pompaları

Taşınabilir veya römorka monte yangın pompaları, çoğunlukla itfaiye ekipleri, deniz, dere veya göl kenarında kıyısı bulunan tesisler, gemiler, marina ve limanlarda tercih edilir. Bu tip pompalar, iki kişi tarafından taşınabilir ve benzinli veya dizel pompalar olup yangın sırasında su kaynaklarından faydalanma veya su baskınlarında tahliye maksadıyla kullanılmak üzere hazır bulundurulan yardımcı sistemlerdir. Gemiler için vazgeçilmez bir üründür. Pompalar, Kanada, Japonya veya Avrupa’dan ithal edilmekte, istendiğinde, Avrupa‘dan ithal edilen römorklara monte edilebilmektedir.

Sprinkler Söndürme Sistemi

Firmamız tarafından tasarımı, tedariki, satışı, montajı ve bakımı yapılan sprinkler nozulları ve vana grupları ithal edilmektedir. Sprinkler sistemleri, tüm (A) ve (C), sınıfı yangınlarda kullanılabilir ancak, (B), (D) sınıfı yangın riski olan alanlarda kullanılamaz.

Sprinkler sistemleri, otomatik olarak çalışacak şekilde tasarlanır. Sprinkler sisteminin nasıl çalışacağı ve buna göre de hangi nozulların seçileceği, nozulun patlama ısısı, korunan hacim içindeki yanıcı madde / yangın yükü, yükseklikler, raf düzeni olup olmaması, donma riski olup olmadığı, risk sınıfı ve buna göre planlanan (NFPA-13) debi, boru montaj güzergahları, deprem bölgesi olup olmaması, vb. gibi bir çok sorunun yanıtından sonra karar verilmekte, keza sistem modeline göre vana grupları seçilmektedir.

Islak sistem, kuru sistem, yangın alarm sistemi ile paralel çalışan pre-action sistemler en sık tercih edilen sistemlerdir. Tasarım sonucunda, tüketiciye izometri resim ve hidrolik hesapları teslim edilmektedir. Hidrolik hesap yazılımı VdS onaylıdır. Montaj, bakım ve periyodik kontroller, “NFPA Test and Maintenance Inspection” esaslarına, testler ise NFPA 13 esasına göre yapılmaktadır.

Kullanılan Donanımlar

Kelebek vanalar, yükselen milli vanalar, izolasyon vanaları geri dönüşümsüz vanalar,  test ve drenaj vanalar, ıslak alarm vanası, akış anahtarı, kelepçeler, sismik ekipman borular ve bağlantı parçalarıdır.

Aksi talep edilmediği sürece TSE onaylı dikişli galvaniz borular (SCH 40) ve bağlantı parçaları kullanılır. Boru bağlantıları 2” ve altında dişli imalat, üzerindeki çaplarda ise yivli rekor veya kaynaklı veya flanşlı imal edilir. Nozullar ve vanalar FM onaylı, UL Listed Ex15398 listelidir. Sismik ekipman, UL Listed Ex15398 listelidir. Borular ve fitingsler TSE onaylıdır.

Yangın Dolabı ve Hidrant Sistemi

Firmamız tarafından tasarımı, satışı, montajı ve bakımı yapılan hidrantlar ve yangın dolapları, yurt içi veya dışından tedarik edilir. Su sisi teknolojisi ile çalışan yeni tip yangın dolapları istendiğinde sağlanabilir.

Sistemin Kullanım Alanları

Hidrantlar ve yangın dolapları sulu ve köpüklü söndürmenin yapıldığı bütün yerlerde kullanılır. Hidrantlar, açık alanlarda ve tesislerin dıştan soğutulması ve söndürülmesi amacıyla kurulur ve ayrıca, yangın esnasında itfaiye ekibinin basınçlı su ihtiyacını karşılamaktadır. Hidrant hattı testleri EN-850’ye göre özel programa göre firmamıza yapılmaktadır.

TÜRKİYE   •   BULGARİSTAN   •   UKRAYNA   •   RUSYA   •   SUUDİ ARABİSTAN   •   İRAN   •   PAKİSTAN
© 2021 Her Hakkı Refleks Yangın Güvenlik Sistemleri A.Ş.'ye aittir.
Bilgi al
1
Bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Merhaba,
Bizimle WhatsApp'tan iletişime geçebilirsiniz.