KÖPÜKLÜ SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

Genel Tanıtım

Firmamız tarafından tasarımı, satışı, montajı ve bakımı yapılan köpüklü söndürme sistemleri, Fomtec firmasından ithal edilen köpük konsantrasyonları ve İtalya’da firmamız markası ile imal edilen ekipmanlar birleştirilerek oluşturulur. FM, UL, EN 1568, GOST sertifikalı sistemlerde UL Listed Ex6015, ICAO, EN, LastFire Test, UK Defence, Lloyd’s Register sertifikalı köpük konsantreleri kullanılır. Genleşme oranlarına göre tasarlanan sistemlerin gerçek testleri senaryolara göre yapılır.

Bakım ve periyodik kontroller, NFPA 25 ve “NFPA Test and Maintenance Inspection” esaslarına, testler ise NFPA 11, 13 ve 20 esaslarına göre yapılır.

Sistemin Kullanım Alanları

Özellikle (B) sınıfı yangınlarda en iyi çözümlerden biri olan köpüklü sistemlerin kullanım alanlarına ait örnekler aşağıda sunulmuştur.

 • Akaryakıt, yanıcı parlayıcı kimyasal madde tankları ve taşma havuzları, yanıcı parlayıcı kimyasal madde depoları, reaktörler ve kimya proseslerinde
 • Uçak hangarları, hava alanı bakım tesislerinde
 • Orman yangın savunmasında (uçak ve araç)
 • Deniz Sektöründe; kimyasal madde tankerleri, kargo tankları, kurtarma romörkörleri, yangın savunma gemileri, tersane, havuz, rıhtım, iskele ve marinalarda
 • Rafinerilerdeki tüm üretim sahalarında
 • İlaç, kimya, boya, gıda, lastik, baskı ve plastik sanayi tesislerinde
 • Askeri maksatlı açık ve kapalı depolar ve dolum tesislerinde
 • Tüneller, terminaller ve depolarda

Yukarıda belirtilen kullanım alanları için tasarlanmış yangın dolapları, monitör ve mobil üniteler de ithal edilmektedir. Köpüklü söndürme sistemi (D) sınıfı yangınlarda kullanılamaz.

Köpük Konsantrasyonları

Köpük özütü olarak adlandırılan, karışıma hazır yoğunlaştırılmış köpük, sentetik veya protein bazlı olarak, temsilcisi olduğumuz İsveç firması Fomtec’den UL Listed Ex6015 Listeli, ICAO, Lloyd’s Register, LastFire Test, UK Defence ve EN 1568 sertifikalı olarak ithal edilmektedir.

Köpük konsantreleri seçimi, yangın söndürme köpük sisteminin söndürme ajanı olup, korunan hacimlerdeki ürünlerin tehlike sınıfına, köpüğün atış donanımına ve NFPA 11 kurallarına göre seçilir. Köpük sisteminin tasarımı, hangi tip yanıcı, parlayıcı kimyasal madde olduğuna, konsantrasyonları nerede, hangi koşullarda depolanacağını ve ne tür işlem göreceğine göre yapılır.

Genellikle %3 veya %6 oranlarında karıştırılarak kullanılır. Ancak, bazı yangın söndürme köpük özütleri (orman yangınlarında kullanılanlarda olduğu gibi) – %0.1 ile %0.5 arasında kullanılır. Yangın söndürme köpük özütleri, genleşme oranlarına göre sınıflandırılır:

 • Az genleşmeli (Ağır Köpük) – genleşme oranı 1/1 – 20/1
 • Orta Genleşmeli (Orta Köpük) – genleşme oranı 20/1 – 200/1
 • Yüksek Genleşmeli (Hafif Köpük) – genleşme oranı 200/1 – 800/1

Yangın söndürme köpüğü orjinal ambalajlarının kapakları açılmadığı, hava almadığı ve tanımlanan depolama koşullarında kaldığı sürece protein bazlı yangın söndürme köpük konsantrelerinde 10, sentedik bazlı olanlarında en az 15 yıl raf ömrü garantisi verilmektedir. İsteğe göre 25 lt., 200 lt. plastik ambalajlarda veya 1000 lt. IBC ambalajlarda yangın söndürme sistemi köpüğü teslim edilmektedir.

Köpüklü Sprinkler Sistemleri

Az genleşmeli köpük özütü kullanılarak K41 nozullarla, açık tip sistemler tasarlanır. NFPA 11 tanımlarına ve firma markamızla İtalya’da üretilen köpük tankı (bladder tank), oranlayıcı başta olmak üzere tüm ürünlerin özellikleri ve tasarım kriterleri eşleştirilerek tasarlanır ve ekiplerimizce montajları yapılarak teslim edilmektedir.

Köpük Jeneratörleri

Köpük jeneratörleri, köpüklü söndürme sisteminin yapıldığı ve/veya kapalı hacimlerin büyük bölümünün çok kısa sürede köpükle doldurulması gerektiği zamanlarda, yüksek genleşmeli köpük özütü kullanılarak tasarlanır ve uygulanır. Yanma hızı çok yüksek olan ve yangının çok kısa sürede kontrol altına alınması istenen kapalı mekan yangınlarında, yüksek genleşmeli köpük kullanılarak NFPA-11 esaslarına göre debi ihtiyacı ve uygulama süresi belirlenmektedir.

Manuel Köpüklü Sistemler

Manuel sistemler köpük monitörleri ve mobil ünitelerden ibarettir.

Köpük monitörleri, büyük çapta riskin olduğu yangınlara uzaktan müdahale etmek için tasarlanmıştır.

Mobil üniteler, köpüklü söndürme sistemlerinde kullanılan monitörlerin seyyar olarak taşınabilmesi için kullanılan araçlardır. Römorkörler üzerine polipropilen malzemeden köpük tankları imal edilerek monte edilmekte ve kullanıcıların talebine göre tasarımda değişiklikler yapılabilmektedir.

TÜRKİYE   •   BULGARİSTAN   •   UKRAYNA   •   RUSYA   •   SUUDİ ARABİSTAN   •   İRAN   •   PAKİSTAN

© 2021 Her Hakkı Refleks Yangın Güvenlik Sistemleri A.Ş.'ye aittir.
Bilgi al
1
Bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Merhaba,
Bizimle WhatsApp'tan iletişime geçebilirsiniz.